Pages Navigation Menu

Po co pianka memory w materacu?

Memory, Visco, Viscoelastic. Te obco brzmiące nazwy to różne określenia jednego produktu – pianki termoelastycznej. Ten niezwykły materiał został wynaleziony w latach 70-tych dla astronautów programów kosmicznych w NASA, którzy podczas lotów byli skazani na dłuMaterace-Dla-Ciebie 14gotrwałe siedzenie i leżenie w ograniczonej przestrzeni oraz wstrząsy podczas startu i lądowania. W założeniu miała niwelować niekorzystne tego skutki oraz zapewnić komfort i wygodę Choć nie jest więc wynalazkiem nowym, dopiero w latach dziewięćdziesiątych pojawiła się w świecie odpoczynku, kiedy to koszt jej wytworzenia udało się obniżyć na tyle, aby wyroby z niej nie osiągały kosmicznej ceny. Odniosła ogromny sukces w szpitalach i centrach terapeutycznych dzięki swoim wyjątkowym właściwościom. Umożliwia odprężenie, eliminuje napięcie ciała, świetnie podpiera kręgosłup a przy tym jest wytrzymała i higieniczna. Obecnie jest stałym komponentem stosowanym do produkcji materacy, a tzw. materace termoelastyczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem i to nie bez powodu.

Jedną z najważniejszych cech tej pianki jest jej wrażliwość na temperaturę. Pianka viscoelastic określana jest jako materiał termo wrażliwy Oznacza to sposób, w jaki materiał się zachowuje. Gdy temperatura działająca na niego wzrasta wówczas zaczyna on mięknąć, natomiast gdy temperatura będzie się obniżać wtedy pianka ta będzie coraz twardsza. Kiedy leżymy na materacu z memory – ciepło naszego ciała przenosi się na nią, a w konsekwencji wzrostu temperatury materiał zacznie się zapadać, dostosowując się pomału do konturu naszego ciała.

Komponent ten wykonany jest z milionów maleńkich otwartych komórek, które wyczuwają zarówno ciężar, jak i temperaturę ciała. Pod wpływem tych czynników, komórki przemieszczają się tak, aby dostosowywać się do ciała niezależnie od jego pozycji. Działa ona dwustopniowo. Po pierwsze na nacisk. Drugi etap to reakcja na temperaturę i to jest już trochę wolniejszy proces. Ciepło ciała człowieka, to słynne 36.6 st. C, które musi mieć czas, by przeniknąć w piankę i spowodować zmianę jej właściwości. Pod wpływem tego ciepła pianka mięknie i staje się bardziej delikatna, łagodnie otulając sylwetkę leżącej na materacu osoby. Czas tej reakcji będzie różny w zależności od grubości pianki. Z tego względu można uznać, że cechą tego materiału jest powolność, przez co często nazywa się ją pianką leniwą. Co ważne, będzie się ona odkształcać do pewnego momentu (moment krytyczny), w którym ciśnienie działające na nią zostanie rozprowadzone w sposób jednakowy na całej powierzchni materaca. Powoli również będzie wracać do swojego pierwotnego kształtu. Gdy użytkownik zejdzie z materaca, na jego powierzchni pozostanie odciśnięty kształt ludzkiej sylwetki. Wszystko dlatego, że pianka znów potrzebuje czasu, aby się schłodzić i powrócić do pierwotnego kształtu. Inne jej określenie to pianka z pamięcią, właśnie z powodu zdolności chwilowego zapamiętywania przez nią termo kształtu ciała, czy wreszciep1130403_4f4b59b6a5b4e inteligentna pianka. Gdy człowiek kładzie się na materacu, to nie jest tak, że ogrzewa się cała jego powierzchnia. Materac jest ogrzewany głównie pod ciałem osoby śpiącej. Co więcej, w tych miejscach, gdzie ciało najsilniej wciska się w materac, ciepła jest najwięcej, a więc najsilniejsza będzie także reakcja materaca. Warstwa termoelastyczna staje się najdelikatniejsza, najmiększa właśnie w tych najbardziej newralgicznych rejonach. Dzięki czemu zmniejsza się ucisk na mięśnie i naczynia krwionośne podczas snu. Obwodowe naczynia krwionośne, w tkankach podskórnych pozostają otwarte, zapewniając swobodny przepływ krwi, co powoduje dobre dotlenienie tkanek. Zamknięcie, a nawet znaczne ograniczenie przepływu krwi w naczyniach obwodowych powoduje niedotlenienie tkanek, a to wpływa na dyskomfort podczas snu. Często z tego powodu budzimy się w nocy, ponieważ organizm powiadomie niweluje uciski. Uciski są bardzo niebezpieczne, szczególnie u osób obłożnie chorych – mogą się z nich tworzyć się odleżyny.

Pianka termoaktywna świetnie podpiera kręgosłup, charakteryzując się jednak bardzo małą elastycznością. Poniekąd jednak jest to także jej zaletą, gdyż dzięki temu nie przenosi drgań. Materace z materiałem termoadaptacyjnym to idealny wybór dla par, gdyż podczas snu nie odczuwa się na nim ruchów partnera, a zatem nie będą oni sobie przeszkadzać wzajemnie podczas snu.

Z drugiej strony, materace wykonane z pianki VISCO charakteryzują się zwiększoną powierzchnią podparcia – nawet do 60% w stosunku do powierzchni podparcia na standardowym, twardym materacu. Gdy kładziemy się na materacu z pianki memory, dopasowuje się ona do naszego kształtu, równomiernie rozkłada ciężar ciała na całej jego powierzchni. W konsekwencji nacisk na każdy centymetr podpartego materacem ciała w sposób zasadniczy zmniejsza się. Pianka ta nie posiada sprężystości, za to charakteryzuje się dużymi zdolnościami amortyzacyjnymi, więc bardzo dokładnie i płynnie dopasowuje się do sylwetki leżącego.

Dzięki niezwykłym właściwości materaca termoelastycznego liczba poruszeń ciała, wynikających z konieczności zmiany pozycji na wygodniejszą, może zostać zmniejszona aż o 80% w stosunku do mniej wygodnych powierzchni. Oznacza to zmniejszenie ilości nocnych wybudzeń – zwykle podświadomych i nierejestrowanych przez naszą pamięć. Niestety, skutecznie zakłócają one proces snu i powodują bardzo często poranne uczucie zmęczenia.Materace-Dla-Ciebie 13

Podsumowując, materace termoelastyczne to jeden z najnowocześniejszych typów materacy. Posiadają bardzo wiele zalet: doskonałe właściwości ortopedyczne i rehabilitacyjne. Są odpowiednie dla wszystkich, a poleca się je szczególnie osobom zmagającym się z bólami kręgosłupa i stawów, problemami z krążeniem, alergiami czy bezsennością. Są też doskonałym rozwiązaniem dla osób poważnie chorych, skazanych na długotrwałe leżenie, albowiem dzięki swoim dobroczynnym właściwościom są stosowane w profilaktyce antyodleżynowej. Dopasowują się do kształtu ciała pod wpływem ciepła, co dodatkowo odprężają mięśnie. Warto wspomnieć, że rekomendowane są również dla dzieci w celu prawidłowego rozwoju układu kostnego – delikatnie dopasują się do ciała, a skoro nie posiadają sprężystości, nawet pod wpływem nacisku, nie będą na niego oddziaływać. Oznacza to, że nie powodują one efektu odbijania, jak np. przy materacach sprężynowych. Jest to szczególnie ważne przy delikatnym dziecięcym kręgosłupie. Na takim materacu każdy będzie spał komfortowo, a rano obudzi się wypoczęty, odprężony i zrelaksowany.