Pages Navigation Menu

Po co strefy w materacu

Ciągły rozwój nowych technologii, sprawiam, że obecnie produkowane materace charakteryzują się coraz lepszymi właściwościami i większym komfortem użytkowania. Ciało ludzkie Materace-Dla-Ciebie-mosselwywiera zróżnicowany nacisk na materac. Inaczej są obciążone ręce, inaczej biodra, jeszcze inaczej jest, gdy położymy się na brzuchu czy plecach. A dobry materac powinien przede wszystkim dopasowywać się do naturalnej krzywizn ciała. Leżąc na sprężystej powierzchni o jednolitej twardości, zwłaszcza strefa lędźwiowa wywiera największy nacisk na tę powierzchnię. Z tego powodu biodra i pośladki mogą zapadać się głębiej w materac, deformując linię kręgosłupa. Właśnie aby zapobiegać takim odkształceniom i w celu lepszego dopasowania materaca do anatomicznej budowy ciała, wprowadzono podział jego powierzchni na strefy. Dobre materace mają przynajmniej trzy, pięć a maksymalnie siedem stref twardości. Tyle właśnie punktów ciężkości posiada ludzkie ciał a im więcej takich punktów, tym materac lepiej dopasowuje się do jego kształtów. Wszystkie materace strefowe posiada dodatkowe umocnienie w strefie bioder. Wyższą twardość nie pozwala na nadmierne zapadanie się bioder w materac, mimo że wywierają największy nacisk.

Materace zapewniające najlepsze podparcie dla organizmu, swoją powierzchnię, mają właśnie podzieloną na siedem obszarów o zróżnicowanym stopniu twardości:
1. głowa to strefa średniotwarda
2. odcinek barkowo ramieniowy o większej twardości
3. klatka piersiowa to kolejna obszar o średniej twardości
4. odcinek biodrowo – krzyżowy to strefa twardsza, ponieważ następuje w niej największy nacisk. Ta strefa jest również najszersza.
5. uda na swoim odcinku są podparte powierzchnią średniotwardą
6. łydki to twardsza strefa
7. stopy z kolei to obszar o średniotwardej powierzchni
Czwarta, środkowa strefa materaca odbiera większą część naszego ciężąru. Dodatkowo, środek tej strefy pokrywa się z poziomą osią symetrii materaca. Od tej najszerszej, twardej strefę, biegną w obie strony trzy inne. Są one względem siebie symetryczne, więc budowę takiego materaca można można zapisać to w takiej formie:
IV – III – II – I – II – III – IV
W ten sposób otrzymujemy 7-stref twardości, z których I i III strefa są twarde. Ale mówiąc prosto – strefy skonstruowane są symetrycznie tak aby umożliwić odwracanie i materaca głowa -nogi, co wydłuża jego żywotność.


Niektórzy producenci chwalą się nawet kilkunastoma strefami w swoich materacach, jest to jednak pozbawione sensu. Siedem stref twardości to najbardziej adekwatny do ludzkiego Materace-Dla-Ciebie kastorciała system zróżnicowania twardości w materac. Umożliwiająca właściwe podparcie w najbardziej newralgicznych częściach ciała. Zapewniają umocnienie w strefie ramion i bioder, amortyzująca nacisk ramienia, odciąża kręgi, stanowiąc bardzo dobre podparcie dla kręgosłupa. Takie materace są najbardziej optymalnym wyborem, bo najlepiej dostosowanym do anatomicznej budowy człowieka. Nie da się sensownie podzielić ludzkiego ciała na więcej stref, więc są one wymyślane na siłę. Strefy twardości są szczególnie przydatne dla osób, których waga ciała przekracza 70 kg. Pojawiają się jednak często wątpliwości, czy przy wzroście poniżej 160 cm, można spać na materacu posiadającym strefy twardości. Spotyka się stwierdzenie, że nie będzie dopasowany do kształtu naszej sylwetki, bo nasze ciało „rozminie„ się ze strefami materaca. Jest to jednak kolejny mit na temat materacy, który należy obalić. Również osoby niższe mogą spać na materacu strefowym. Sekret tkwi tu w sposobie, w jaki należy się na nim ułożyć na takim. Zwykle odruchowo kładziemy się stosunkowo blisko wezgłowia łóżka i jest to poprawne w przypadku osób wysokich. Osoby niższe powinny raczej zadbać, aby położyć się tak, aby biodra znalazły się mniej więcej w centralnej części materaca. Ta twardsza strefa środkowa jest dość szeroka. Kiedy kładziemy się za pierwszym razem na materacu, warto poświęcić chwilę, aby trochę się na nim pokręcić i odpowiednio się “umościć”. Jak już zapoznamy się nim, będziemy automatycznie kłaść się poprawnie. Czyli tak, by biodra leżały w strefie I, a ramiona znalazły się w strefie III.


Budowę strefową w zależnie od typu materaca, uzyskuje się w różny sposób. W materacach sprężynowych typu pocket strefy twardości są powodem zróżnicowana grubość drutu w strefach. W twardszych strefach stosuje się sprężyny o większej średnicy drutu. W materacach piankowych zazwyczaj nacięcia konturowe pianki tworzą poszczególne strefy. Można je także uzyskać stosując pianki o zróżnicowanej twardości. W przypadku materacy lateksowych efekt ten uzyskano stosując różną ilość i średnicę otworów w płycie lateksowej.

Niezależnie od tego czy jesteśmy zwolennikami materacy piankowych czy sprężynowych, poszukując tego idealnego materaca, zwróćmy uwagę aby posiadał on strefy o zróżnicowanej twardości. To z pewnością poprawi komfort naszego wypoczynku, co szczególnie wyraźnie odczuje nasz kręgosłup.