Pages Navigation Menu

Poradnik użytkowania materacy

Właściwe użytkowanie materaca gwarantuje jego długą żywotność. Warto zapoznać się z poniższymi zasadami użytkowania, aby materac służył jak najdłużej i był bezpieczny dla zdrowia.

Zalecenia ogólne:

 1. Materac jednostronny należy użytkować wyłącznie po stronie pikowanej
 2. Materac dwustronny można użytkować po obu jego stronach
 3. Zaleca się obracanie materaca dwustronnego co 6 miesięcy, by przedłużyć jego żywotności i zadbać na higienę snu
 4. Materaca nie należy kłaść bezpośrednio na podłodze, ponieważ utrudnia to właściwą cyrkulację powietrza i może powodować powstawanie wilgoci w jego dolnej części, dlatego zalecane jest użytkowanie materaca w komplecie z dopasowanym do niego stelażem
 5. Skakanie po materacu jest zabronione, ponieważ może doprowadzić do uszkodzenia jego wnętrza-może uszkodzić jego konstrukcję
 6. Nie należy użytkować w nadmierny sposób krawędzi materaca – skoncentrowany na małej powierzchni nacisk może je osłabić
 7. Materaców zamontowanych na ramie i tych z dodatkiem maty kokosowej nie należy zginać, bo może doprowadzić do uszkodzenia struktury wewnętrznej materaca.
 8. Wymiana materaca uzależniona jest od rodzaju użytych w nim surowców. Przyjmuje się, iż okres użytkowania materaca wynosi 10 lat. Jednak ze względów higienicznych poleca się wymianę po upływie 5 lat.


Higiena materaca:

 1. Każdy materac posiada informację o sposobie jego czyszczenia, zgodnie z którą należy te czynność wykonywać (na mokro, przy pomocy pary wodnej lub chemicznie).
 2. Każdy materac wymaga regularnego odkurzania, by pozbawić go roztoczy i kurzu.
 3. Tylko te pokrowce, które maja wyraźnie oznaczenie o możliwości prania w określonej temperaturze można prać.
 4. W wyniku zalania materaca wodą, niezwłocznie należy go wysuszyć w poziomej pozycji, by wilgoć odparowała w jednym tylko kierunku. Jeśli pokrowiec jest zdejmowany, należy suszyć go osobno. Duże zamoczenie materaca może niekorzystnie wpłynąć na jego jakość.
 5. Po przespanej nocy, dobrze jest na około 20minut odkryć materac, by umożliwić mu przewietrzenie i wyschnięcie.

 

Ochrona materaca:

 1. Na materace należy stosować prześcieradła, ochraniacze lub przekładki. Powinno stosować się przynajmniej jeden ochraniacz pod materac, który zabezpiecza materac przed zniszczeniem od strony stelaża.
 2. Stelaż pod materac powinien być wykonany z listew sprężynujących, bowiem zapewniają naturalna wentylację materaca.
 3. Odległość między listwami stelaża w przypadku materacy sprężynowych nie powinna być większa niż 30-40 mm, dla pozostałych materacy może oscylować między 50-60 mm.
 4. Użytkowanie materaca na stelażach sprężynowo–siatkowych (uginający się jak hamak) nie jest wskazane, bowiem może nastąpić uszkodzenie materaca. Podczas eksploatacji materacy, które zostały położone na stelażach z możliwością regulacji wysokości, powinno się pamiętać, aby części regulowane materaca nie były nadmiernie obciążane.