Pages Navigation Menu

Poszukiwanie materaca – krótki poradnik

 

Zapadłą wreszcie ta ważna decyzja – kupujemy materac 🙂 Teraz musimy się zastanowić nad wyborem konkretnego modelu. Żeby nie pogubić się w bogactwie materacowej oferty przed wyruszeniem na testowania albosmail Materace-Dla-Ciebie przeszukując internet warto określić kilka parametrów.

Pierwszym krokiem jest określenie rozmiaru materaca – czy ma to być rozmiar standardowy np. 160×200 czy potrzebujemy wymiaru nietypowego np. 160×220.

Drugim krokiem jest określenie preferowanego stopnia twardości. Osoba szczupłym o wadze do 60kg polecamy materace miękkie (H1), od 60 do 80kg – średniotwarde (H2), osobą ważącym od 80 do 110kg materace twarde H3. Dla tych, którzy przekraczają 110kg dedykowane są materace bardzo twarde H4.para Materace-Dla-Ciebie Osobą o wadze granicznej np. 80kg polecamy kierować się również wzrostem – jeśli należymy do osób wysokich warto wybrać materace bardziej miękkie H2 ponieważ punktowy nacisk na powierzchnię materaca będzie mniejszy niż w przypadku osób niższym wzroście. Twardość będzie więc bardziej odczuwalna. Przy twardości materaca warto również pomyśleć o preferencjach. Jeśli nie przekraczamy 80kg ale do tej pory spaliśmy na twardym materacu lub kanapie i nie mieliśmy problemów ze snem może być ciężko się nam przestawić na miększy materac. Przyzwyczajenia to również bardzo istotna kwestia w doborze materaca 🙂 Jeśli materac ma być dla jednego użytkownika sprawa jest więc jasna. Ale co zrobić jeśli materac mają użytkować 2 osoby i jest między nimi jest spora różnica wagi? To zawsze kwestia kompromisu co do twardości materaca – radzimy jednak dobrać materac pod osobę cięższą ale zwrócić uwagę, żeby był wykonany z odpowiednich komponentów jak lateks czy pianka memory (twardy ale elastyczny).

Kolejnym krokiem są materiały z jakich wykonano wkład materac. Jeśli myślimy o zakupie materaca piankowego warto  wybrać modele z pianek lepszych gatunkowo – jak pianka wysokoleastyczna czy lateksowa. To trwałe i higieniczne materiały. Przy zakupie materaca sprężynowego – dla osób dorosłych i par polecane są sprężyny kieszeniowe pocket, ponieważ uginają się punktowo dzięki czemu niwelujhr Materace-Dla-Ciebieą falowanie powierzchni. Tutaj obowiązuje zasada – im więcej sprężyn na 1m/2 materaca tym lepiej 🙂 Jego powierzchnia jest bardziej elastyczna bo ma więcej indywidualnych punktów podparcie. Wyróżniamy 3 rodzaje sprężyn kieszeniowych – podstawowy wariant 272 sztuki sprężyn na 1m/2, formatka multipocket – tutaj zagęszczenie wynosi 508 sztuk sprężyn na 1m/2 a największych zagęszczeniem charakteryzują się sprężyny luxpocket – aż 1000 sztuk sprężyn na 1m/2.

Jeśli mamy określony wkład materaca warto pomyśleć o dodatkach 🙂 U osób preferujących spanie Materace Dla Ciebie kieszenna twardszej i sztywniejszej powierzchni bardzo dobrze sprawdzi się mata kokosowa. To naturalny produkt który zapewnia też przewiewność wkładu materaca ale jego głównym zadaniem jest nadanie większej twardości. Jeśli raczej preferujemy spanie na boku warto zainteresować się piankami. Pianka lateksowa jest sprężysta i błyskawicznie dopasowuje się do kształtu ciała nawet jeśli się ciągle wiercimy 🙂 To także dobry materiał dla alergików – jest bardziej naturalny ze względu na zawartość mleczka kauczukowego. Dla osób śpiących raczej spokojnie jest idealna pianka z pamięcią kształtu memory (nazywana inaczej Visco). To materiał, który modeluje się powoli do ciała, dając uczucie delikatnego otulania 🙂

Przed zakupem materaca warto również określić budżet jaki możemy na jego zakup przeznaczyć. Na ogólna cenę materaca wpływ mają komponenty z jakich został wykonany – w tym również tkanina pokrowca. Togadżet-syn-łożko-wspolnoty-rodzicielstwo_1262-2796 materiał, który ma najbliższy kontakt z nasza skórą – polecamy więc włókna naturalne jak bawełna, bambus czy soja, zapewniające właściwą wentylację wnętrza materaca.

Jeśli mamy okazje wypróbować materace przed zakupem warto z niej skorzystać. Na materacu należy się położyć. Siedzenie nie jest miarodajne – nacisk koncentruje się w jednym miejscu i wszystkie modele będą się wydawały miększe niż w rzeczywistości. Jeśli zazwyczaj śpimy na boku tak powinniśmy się ułożyć na materacu i poleżeć na nim na spokojnie kilka minut aby określić czy pasuje nam twardości i inne właściwości materaca. Nie warto testować zbyt wielu modeli podczas jednej wizyty. Zazwyczaj przy testowaniu większej ilości przestaniemy wyczuwać różnicę pomiędzy poszczególnymi materacami i będziemy zdezorientowani. Najlepiej zawęzić sobie wybór do około 5 modeli.

Podsumowując – przed rozpoczęciem poszukiwań materaca idealnego warto określić kilka parametrów a wybór okaże się prostszy niż myślicie 🙂