Pages Navigation Menu

Przyczyny zaburzeń snu


Materace dla ciebie - sen
W dzisiejszych czasach zaburzenia snu stanowią powszechny przedmiot badawczy. Wynika to zarówno z chęci poznania ludzkiej natury, jak również z rosnącej liczby osób dotkniętych tym problemem. Rezultaty problemów ze snem są dla większości znane, warto nadmienić osłabienie zdolności intelektualnych, zmęczenie, osłabienie uwagi i motywacji.

Bezsenność może mieć podłoże zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Do podstawowych przyczyn możemy zaliczyć:

 

  • STRES, ZMARTWIENIA – Ten typ bezsenności jest dosyć łatwy do rozpoznania. Zaburzenia są z reguły przejściowe i są związanie z konkretną sytuacją taką jak np. egzamin, problemy w pracy, trudne przeżycia, przełomowe decyzje itp. Ten typ zaburzeń nie może być lekceważony, ponieważ może prowadzić do innych problemów zdrowotnych. Istotne jest, aby godzinę przed snem wyciszyć się i nie myśleć o niczym negatywnym. Ostatnie chwile spędzone przed komputerem to również nienajlepszy pomysł – światło emitowane przez monitor kojarzy się naszemu organizmowi z pracą na co dzień, a nie z chwilami relaksu.
  • MIEJSCE – Nie tylko ważne jest ile śpimy. Równie ważną kwestią jest to gdzie śpimy. Większość z nas ma problemy ze snem w nowych miejscach. Nasz organizm bowiem przyzwyczaja się do typu łóżka, materaca, natężenia światła itp. Ważna jest również temperatura pomieszczenia, w którym śpimy. Nasz organizm najlepiej regeneruje się przy obniżonej temperaturze, dlatego warto zadbać o to, żeby sypialnia miała niższą temperaturę niż pozostałe pomieszczenia.
  • BEZDECH – Najczęściej występuje u osób otyłych oraz z problemami układu oddechowego, palaczy. Ten typ zaburzeń z reguły wymaga konsultacji lekarskiej, gdyż w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci.
  • CHRAPANIE – Zaburzenie odbijające się na śnie zarówno osoby chrapiącej jak i najbliższego otoczenia J Chrapanie powstaje na skutek zwężania się dróg oddechowych, które stopują regularny przepływ powietrza i wywołują dźwięk chrapania. Chrapanie nie oznacza jednak, że przepływ powietrza jest wstrzymany, tak jak w przypadku bezdechu. Obecnie, aby zapobiec temu problemowi można poddać się nieskomplikowanemu zabiegowi. Krótkotrwałą poprawę można również uzyskać kładąc się na boku, starając się ułożyć głowę wyżej niż reszta ciała.
  • INNE PRZYCZYNY – Wśród innych przyczyn zaburzeń sennych warto nadmienić: narkolepsję, lunatykowanie, koszmary senne, zespół niepokojonych nóg, astmę, artretyzm.

Pamiętajmy, że walkę z zaburzeniami snu powinniśmy zacząć od zadbania o odpowiednią higienę snu. Regularny rytm snu, zdrowy tryb życia, odpowiednie odżywianie, właściwe pomieszczenie na pewno będą pomocne „na dobranoc”.