Pages Navigation Menu

Rozmiar materaca – standardowy a niestandardowy.

Wybór odpowiedniego materaca to nie tylko sprawdzenie takich kwestii jak twardość materaca czy jego rodzaj. Istotne są również wymiary materaca – za mały materac do łóżka może ograniczać swobodę ruchów i nie pozwalać na wyspanie się. Chcesz wiedzieć jaki rozmiar materaca wybrać oraz jakie są niestandardowe i standardowe wymiary materacy do spania? W takim razie zapraszamy do lektury!

Jak dobrać rozmiar materaca do łóżka?

Materace Dla Ciebie - centymetr
Przymierzając się do zakupu materaca zastanawiamy się co materac musi mieć w środku – czyli jaki ma być jego wkład, aby dostosował się on do naszych indywidualnych potrzeb. Próbujemy dopasować twardość materaca do swojej wagi i starannie dobieramy komponenty. Czasami jednak już pierwsze pytanie sprzedawcy, czy konsultanta wprawia nas w konsternację, której się nie spodziewaliśmy. A brzmi ono “Jaki rozmiar materaca jest potrzebny?”.  A my robimy wielkie oczy, bo nie mamy pojęcia jakie są wymiary materacy…

Jak klasyfikuje się rozmiary materaca? Określając wymiary materacy do łóżek podajemy dwa wymiary: Istotna jest długość i szerokość materacy. Materace produkujemy w rozmiarach standardowych i niestandardowych – zamów materac na wymiar.

Standardowe rozmiary materacy

Standardowe rozmiary materaca to takie, które pasują do typowych łóżek dostępnych na rynku. Wymiary materaców do łóżek różnią się szerokością, gdyż długość jest jedna i wynosi 200 cm. Jakie są najpopularniejsze wymiary materacy?

Na początek warto wiedzieć, że standardowe rozmiary materacy do spania dzielimy na rozmiary łóżek pojedynczych i podwójnych. Ich długość jest zawsze taka sama i wynosi 200 cm. Różnią się natomiast szerokością.

Standardowe wymiary materaca jednoosobowego to:

Z kolei wymiary materaca 2 osobowego mogą wynosić:

Niestandardowe rozmiary materacy

A co z materacami o niestandardowych wymiarach? Rozmiar niestandardowy to nietypowa wielkość materacy. Niestandardowy rozmiar materaca jest robiony na specjalne zamówienie klienta. Niestandardowe materace pojedyncze mogą mieć wymiary np. 80×195 lub 85×200 cm. Materac 150cmx200 cm to, przykładowo, niestandardowe rozmiary materacy do łóżka dwuosobowego.

materace-oferta-materace-dla-ciebie

Jak dobrać rozmiar materaca niestandardowego?

Kiedy potrzebny jest nietypowy rozmiar materaca? Zazwyczaj w dwóch przypadkach. Po pierwsze kiedy mamy ograniczoną ilość miejsca w sypialni. Każdy chciałby spać wygodnie nawet jeśli powierzchnia sypialni nie pozwala na wstawienie do niej łóżka o szerokości 160×200. Jeśli taki o powierzchni 140×200 jest jednak dla nas za mały, lepiej zainwestować w dodatkowe 10 centymetrów “luzu” i wybrać niestandardowy materac 150×200. Niby na oko 10cm to żadna różnica jednak w praktyce może zapewnić dużo spokojniejszy sen. Partnerzy nie będą sobie wzajemnie przeszkadzać nawet jeśli jeden z nich jest nocnym wiercipiętą.

Materace dla osób wysokich

Drugi, popularny przykład kiedy materac o nietypowych wymiarach może się okazać najlepszą opcją to wysoki wzrost. W tym wypadku mówimy o długości materaca. Większość materacy produkuje się na długość 200cm. To odpowiedni wymiar dla wszystkich, których wzrost nie przekracza 180cm. Dla zapewnienia komfortowego snu polecamy materac minimum 20cm większy od naszego wzrostu. Dlatego osoba mierząca 190cm raczej potrzebuje materaca w rozmiarze 90×210 lub 160×210 jeśli ma on być użytkowany przez dwie osoby. Należy go dobrać do potrzeb osoby wyższej. A co w tym przypadku z materacami 7 stref, jak np. materac pocket z kokosem Morfeusz? Nie należy się tym martwić. Nawet jeśli potrzebujemy materaca o długości 210 lub 220 nasz partner o wzroście około 160cm może z niego bezpiecznie korzystać. Trzeba się jednak na takim materacu prawidłowo ułożyć – tak, aby biodra znalazły się w środkowej, twardszej części materaca. Nie należy spać za blisko wezgłowia łóżka, bo strefy materaca mogą się rozminąć z anatomiczną budową ciała.

Indywidualne wymiary materaca

Materace Dla Ciebie - metr
Obecnie niestandardowe wymiary łóżka i materaca stają się coraz bardziej popularne. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom klienta dając im możliwość znalezienia odpowiedniego, komfortowego materaca. Niezależnie od tego, czy planują zakupić łóżko w nietypowym rozmiarze, czy tylko wymienić już wysłużony materac. Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dobrej, solidnej i ładnej ramy łóżka o nietypowym rozmiarze nie musimy się z nią rozstawać nawet jeśli zakupiony w komplecie kilka lat temu materac najlepsze lata ma już za sobą. Pamiętajmy jednak o tym, że aby dobrać odpowiedni rozmiar materaca musimy dokładnie wymierzyć ramę łóżka, gdyż to ona jest tutaj wyznacznikiem. Mierzymy wymiary wewnętrzne ramy sprawdzając jaką powierzchnię mamy do dyspozycji. Należy pamiętać o odjęciu kilku centymetrów, ponieważ podając dokładną miarę, wykonany na zamówienie materac może się nie zmieścić, np. z powodu obszycia krawędzi. Kilka dodatkowych centymetrów odstępu od ramy zapewni lepszą wentylację materaca. Więc jeśli według dokładnych pomiarów otrzymujemy rozmiar łóżka 153×200 lepiej zamówić materac na 150×200. Pod uwagę należy także brać zakres błędu pomiarowego, wynoszący +/- 1-2 cm. Komponenty, z których produkowane są materace (jak np. pianki) nie są materiałami “sztywnymi” i nie zawsze możliwe jest (mimo największych starań) ich idealne wykrojenie do co milimetra.

Zakup materaca

Jeśli codziennie wstajemy obolali najwyższy czas na zmianę niewygodnego już materaca. Nie stanowi to problemu nawet jeśli wymiar materaca to 160x190cm. W naszej ofercie możemy poszukiwać tego idealnego dla nas modelu. Wybór materaca idealnego ułatwią Ci nasi konsultanci, którzy zawsze służą fachową poradą.

Materace piankowe, materace bonellowe, materace pocket 7 stref czy materace wysokoelastyczne. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie – wedle indywidualnych preferencji i wagi. Procedura zamówienia materaca w rozmiarze niestandardowym jest równie prosta jak tego typowego. Wybieramy model z odpowiednimi właściwościami, pokrowiec i potrzebne wymiary. Taki materac jest produkowany na życzenie klienta, zatem musimy liczyć się z tym, że trzeba będzie na niego nieco poczekać. Czas potrzebny nam na wyprodukowanie takiego materaca oraz przekazanie go kurierowi to 7 dni roboczych. Wtedy nadajemy paczkę, a kurier (do 7 dni roboczych) doręcza przesyłkę pod wskazany w zamówieniu adres. I znów będziemy się mogli cieszyć spokojnym, zdrowym snem.