Pages Navigation Menu

Sen podczas ciąży

Materace dla Ciebie - sen w ciazyOdpowiedni i wystarczająco długi sen jest bardzo istotnym elementem życia ciężarnej kobiety. Niestety rosnący brzuszek uniemożliwia ułożenie się w ulubionych pozycjach snu. Poniżej przedstawiamy kilka porad, aby nasz sen był jak najlepszy oraz bezpieczny dla dziecka.

Wybór pozycji snu

  • Spanie na brzuchu – W pierwszym trymestrze ciąży można, bez obaw o bezpieczeństwo dziecka, spać na brzuchu. W późniejszym okresie nie jest wskazane spanie w tej pozycji. Rozmiary brzucha sprawiają, że po prostu staje się to niemożliwe.
  • Spanie na plecach – Ze względów zdrowotnych ta pozycja nie jest zalecana po 20. tygodniu ciąży. Ucisk kręgosłupa i jelit jest zbyt duży i może skutkować zbyt niskim ciśnieniem krwi, problemami układu trawiennego, czy nawet ograniczeniem dopływu krwi do płodu. W ostatnim trymestrze ciąży odradza się tę pozycję nawet na krótki odpoczynek czy drzemkę.
  • Sen na boku – Według specjalistów jest to najwłaściwsza pozycja do snu – szczególnie lewy bok, zarówno dla kobiety jak i płodu. Sen na boku sprawia, że kobieta nie ma problemów z oddychaniem. Ponadto poprawia się krążenie krwi oraz dopływ składników odżywczych dla dziecka. Aby było jak najwygodniej można podłożyć poduszkę pod biodro albo między nogi.

Zbyt częste oddawanie moczu

Nerki w czasie ciąży pracują intensywniej, dodatkowo powiększająca się macica wywiera zwiększony nacisk na pęcherz moczowy, co prowadzi do częstego oddawania moczu. Warto unikać spożywania płynów godzinę przed snem. Jeżeli po powrocie z toalety kobieta nie może zasnąć, lepiej zająć się czymś innym np. czytaniem książki, czy nawet oglądaniem telewizji. Pozwoli to oderwać myśli od stresu i zmartwień, że nie zdąży się wyspać.

Ostatni posiłek w ciągu dnia

Niewłaściwa dieta może spowodować kłopoty z zaśnięciem oraz ciężki, przerywany sen. Ciężarne kobiety nie powinny spożywać ciężkostrawnych posiłków przed zaśnięciem.

Wysiłek fizyczny

Powszechnie wiadomo, że ruch, gimnastyka oraz świeże powietrze pomagają w zasypianiu. Kobiety w ciąży powinny co najmniej raz dziennie pójść na spacer, żeby zapomnieć o stresie przedporodowym i z lekką głową kłaść się spać J

Sen podczas ciąży jest kwestią niezwykle istotną, gdyż wpływa nie tylko na zdrowie matki, ale także jej dziecka. Pamiętając, że odżywianie rozwijającego się płodu wymaga zużywania dużej ilości energii, pozwólmy sobie na odpowiednią ilość snu.