Pages Navigation Menu

Sen podczas ciąży

Materace Dla Ciebie - sen podczas ciążyJak wiadomo, sen podczas ciąży jest jednym z najważniejszych czynników, wpływających na zdrowie dziecka. Rodzice, którzy mają oczekiwanie na noworodka za sobą, doskonale wiedzą jak ciężko zadbać o odpowiedni wypoczynek ciężarnej w nocy. Warto pamiętać, że drugi i trzeci trymestr to okresy ciąży, w którym organizm matki i dziecka potrzebuje najwięcej snu. Organizm podlega wtedy bardzo wielu zmianom, które owocują uczuciem większego zmęczenia. Coraz więcej energii jest zużywanej, ażeby prawidłowo odżywić i chronić rozwijający się płód. Końcowy etap ciąży nierzadko wiąże się z nieprzespanymi nocami. Jak zatem radzić sobie z tym problemem? Jaka pozycja snu jest najodpowiedniejsza dla przyszłej mamy?

W niczym nie pomoże leżenie w łóżku w momencie kiedy mamy problem z zaśnięciem. Wzmaga to frustracje, skutkując nerwowym przekręcaniem się z boku, na bok. Należy pamiętać, że nigdy nie wolno zmuszać się do snu. Kiedy poczuje się, że zaśnięcie nie pójdzie nam łatwo, warto wstać z łóżka, a także zająć się czymś relaksującym. Pomocne jest czytanie książki, słuchanie spokojnej muzyki, a nawet oglądanie telewizji – znużonemu organizmowi, lepiej będzie zapaść w sen.Warto w ciągu dnia pilnować, by drzemka nie trwała dłużej niż 60 minut, pomoże zapobiec to bezsennym nocą. Lekarze polecają skorzystanie z ziółek ułatwiających zasypianie dla kobiet w ciąży, są one bezpieczne dla malucha. Bez problemu nabędziemy je w aptece. Nie należy spożywać wieczorem ciężkostrawnych potraw, które powodują szereg kłopotów: problemy z zaśnięciem, ciężki sen. Pomocne w zasypianiu jest spacerowanie w ciągu dnia na świeżym powietrzu, a także gimnastyka. Sen będzie lepszy, a także zdrowszy, kiedy pokój zostanie porządnie wywietrzony przed udaniem się na spoczynek.

Pozycja ciała jaką jest leżenie na lewym boku, jest najbardziej polecaną przez lekarzy – dla zdrowia dziecka i matki. Zapewnia ona lepsze oddychanie, poprawia krążenie, a także we wzmożonym stopniu ułatwia zaopatrywanie organizmu dziecka w składniki odżywcze. Wybierając tą pozycję zapobiegniemy obrzmiałym stopom, dzięki temu, że leżąc w taki sposób wspomagamy pracę nerek. Należy również pamiętać, że jednym z najważniejszych składowych zdrowego snu, jest odpowiedni dobór materaca.