Pages Navigation Menu

Sen w różnym wieku

Sen jest niepodważalnym warunkiem właściwego funkcjonowania, jednak nie wszyscy musimy przesypiać tyle samo godzin, aby zregenerować nasz organizm. Ma na to wpływ wiele cech psychicznych i fizycznych, a także wiek. Dlatego wraz z naszym rozwojem zmienia się również ilość godzin snu jaką potrzebujemy.
Dzieciństwo
Zakłada się, że noworodek potrzebuje około 18 godzin snu na dobę, budzi się jedynie, aby coś zjeść.
Kiedy przystosuje się już do środowiska, czyli po pierwszym miesiącu potrzebuje już tylko 16 godzin aby odpocząć.
Mając 2-3 miesiące, potrafi już odróżnić noc od dnia i często przesypia całą noc bez przerwy na jedzenie.
Kiedy osiągnie roczek potrzebuje 12 godzin snu, aby się zregenerować.
A kiedy rozpocznie naukę w szkole jest to 9 do 10 godzin odpoczynku.
Liczba ta ciągle się zmniejsza, aż do 8 godzin.
Dojrzewanie
Nastolatki potrzebują około 8,5 godziny snu, aby przygotować swój organizm do kolejnego dnia. Ale w tym wiek, kiedy szaleją hormony, aktywność dnia jest trochę przesunięta w stosunku do dorosłych i dzieci, i przesuwa się na późniejsze godziny. Ciężko wstaje im się rano, za to długo mogą siedzieć wieczorami.
Dorośli
W wieku 20-40 lat nasze ciało potrzebuje 8 godzin snu, w wieku 40-60 może obniżyć się nawet do 7. W tym okresie mamy więcej obowiązków i zmartwień i to one zaburzają nasz sen.
Starość
U Osób, które przekroczyły 60 lat, jeszcze bardziej zmniejsza się ilość głębokiego snu. Zwiększa się natomiast ilość przebudzeń w ciągu nocy. Dlatego, osoby w tym wieku często drzemią podczas dnia, gdyż ich wypoczynek w nocy jest mało efektywny.
Każdy wiek rządzi się swoimi prawami.