Pages Navigation Menu

Sypialnia dla osoby starszej

Większość z nas przykłada ogromną wagę do tego, w jaki sposób powinna być urządzona nasza sypialnia. Oczywiście, istotnym jest, aby wyglądała ona estetycznie i przytulnie, żeby zapraszała nas wręcz do swojego wnętrza. Równie istotną, jeśli na nie ważniejszą kwestią jest jej funkcjonalność. I, o ile młodzi mogą na pewne kwestie przymknąć oko, to dla osób starszych każdy szczegół jest na wagę złota. Urządzając sypialnię dla seniora musimy przede wszystkim pamiętać o tym, że to co dla nas wydaje się błahostką, to dla osoby w podeszłym wieku staje się nie lada przeszkodą. Musimy zatem zwrócić uwagę na każdy niuans.

Po pierwsze – łóżko. Gdy jesteśmy młodzi i pełni sił wstawanie z łóżka nie stanowi wielkiego problemu, robimy to wręcz odruchowo. Natomiast dla seniora może to już być Materace Dla Ciebie - honospewne wyzwanie. Dlatego też przydatne tu będą wysokie barierki, które będę pełniły dwie funkcje. Przede wszystkim starszej osobie łatwiej będzie się podnieść podtrzymując się barierki, ale też będą one zabezpieczały łóżko i nie będzie ryzyka spadnięcia z niego.

Bardzo ważną kwestią jest bliskość łazienki oraz bezpieczne przejście między nią a sypialnią. W miarę możliwości postarajmy się, aby na drodze nie stawały żadne progi. Warto też przemyśleć kwestię oświetlenia, tak żeby wszystkie ewentualne przeszkody były widoczne i, aby zniwelować ryzyko jakichkolwiek wypadków. Wielu osobom podobają się różnego rodzaju dywany, czy chodniki. Jednak w przypadku sypialni dla osoby starszej, która ma już problemy z poruszaniem się są one niepraktyczne. Nie zdajemy sobie sprawy, że może to być po prostu przeszkoda, o którą wcale nie trudno się potknąć. Dlatego też w tej kwestii, jeśli już koniecznie chcemy, aby podłoga była czymś wyściełana, lepiej jest zainwestować wykładzinę, która znajdowałaby się na całej powierzchni i byłaby po bokach dodatkowo przymocowana i zabezpieczona przed zaginaniem się.

Wybierając łóżko do sypialni seniora musimy pamiętać, aby nie było ono ani za niskie, a ni też za wysokie. Najlepiej, aby jego powierzchnia sięgała kolan. Dlaczego? Wyobraźmy sobie, że łóżko jest znacznie wyższe. Może i na pierwszy rzut oka wydaje się być to bardzo praktyczne rozwiązanie, ale osoba mająca problemy z poruszaniem się będzie miała kłopot z wejściem na własne łóżko. A tego typu wspinaczka do przyjemnych nie należy, a co gorsze może się zakończyć upadkiem. Natomiast niskie łóżka, które cieszą się popularnością wśród osób lubiących „styl japoński” wymagają wbrew pozorom całkiem dużej siły, aby się z nich podnieść. Jak już też wspomnieliśmy ważną kwestią jest ułatwienie seniorowi podnoszenia się, czy też podciągania na łóżku. Pomocne tu będą różnego rodzaju barierki i drabinki. Powinny się one znajdować na tyle blisko, aby można było łatwo po nie sięgnąć.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są także stelaże z regulacją elektryczną. Można w nich ustawić zagłówek i podnóżek, dzięki czemu wygodniej będzie oglądać telewizję, czytać książkę, jeść, czy też po prostu wypoczywać. To doskonałe rozwiązanie również w przypadku, gdy urządzamy sypialnie dla osoby przewlekle chorej. Taki stelaż ułatwia życie nie tylko podopiecznemu, ale też i jego opiekunowi. Ponadto dzięki takiemu stelażowi nie ma potrzeby kupowania specjalistycznego łóżka rehabilitacyjnego.Materace Dla Ciebie - taida

Skoro wybieramy łóżko i stelaż równie dużą uwagę przyłóżmy do materaca. Istotną kwestią są tutaj problemy zdrowotne z jakimi zmaga się osoba starsza. Musimy o nich pamiętać, aby móc dopasować odpowiedni model. Warto zwrócić szczególna uwagę na materace lateksowe, takie jak Brizo bądź lateksowy z dwustronnym kokosem Cyklop, czy też z pianką termoaktywną, np. Keto. Bardzo dobrze sprawdzą się materace wysokoelastyczne takie jak Mossel czy Nika. Nawet to o wyższym stopniu twardości nie będą powodowały ucisków, które u osób starszych mogą prowadzić nawet do powstania odleżyn. Równocześnie będą zapewniały właściwe, twardsze podłoże i odpowiednią elastyczność. Dodatkowo specjalne profilowania w materacu będą masować napięte mięśnie, poprawiając krążenie. Jeżeli jednak senior woli materace sprężynowe, to nie uszczęśliwiajmy go na siłę swoją wizją. Równie dobrze mogą się sprawdzić takie materace jak Tytan czy też Eris (pocketowe), czy też z tradycyjnymi sprężynami bonellowymi, np. Dionizos, Temida lub Hekate. W przypadku materacy sprężynowych pamiętajmy jednak, że nie można ich używać ze stelażami regulowanymi. Przy doborze materaca trzeba też pamiętać o pokrowcu. Najlepsze będą takie, które są najbardziej przewiewne, np. Medicott z największą zawartością bawełny w składzie (75%) – można go wyprać w 60 stopniach, zatem łatwo utrzymać jego higienę. Warto także zainwestować w ochraniacz, dzięki któremu nie będzie ryzyka zamoczenia materaca.

Aranżując wnętrze pamiętajmy również, że seniorzy zazwyczaj wolą klasyczne wnętrza. W nowoczesnych, minimalistycznych pomieszczeniach zazwyczaj będą się czuli niepewnie. Wskazane są ciepłe kolory i wszelkie klasyczne zdobienia do stworzenia przytulnej sypialni.

Przy urządzaniu sypialni dla osoby starszej najważniejsze jest, abyśmy pamiętali, że nie robimy tego dla siebie, zatem to nie nasz gust i zdanie mają największe znaczenie, bo też to nie my będziemy spędzali tam najwięcej czasu, a co za tym idzie to nie my mamy się tam dobrze czuć. Zatem nie zapomnijmy o tym, że decydujący głos ma właśnie senior i to jego słuchajmy. Sami możemy być jedynie doradcami.