Pages Navigation Menu

Twardy materac dla wagi piórkowej

„Szukamy materaca, twardego” – to zdanie niemalże codziennie słyszą nasi sprzedawcy i konsultanci. Nie zawsze jest to dobry kierunek. Materace o najwyższym stopniu twardości zdecydowanie odradzamy wszystkim użytkownikom o wadze piórkowej : ) Stale podkreślamy, że pierwszym czynnikiem, który należy brać pod uwagę przy doborze materaca jest waga użytkownika. Osobom o wadze do 60 kg zaleca się materace miękkie H1, zaś tym, których waga waha się między 60 a 80 kg polecamy materace średniotwarde H2.

kobieta-spania_1169-77Czas jednoznacznie obalić mit, że twardy materac to samo zdrowie. Materac powinien być elastyczny, aby dopasować się do naszego ciała i podpierać kręgosłup nie powodując przy tym ucisków. Dlatego lekkim osobom nie polecamy zbyt twardych materacy. Zwłaszcza te z kokosem będą bardzo sztywne i nie ugną się odpowiednio pod ich ciężarem. Tego typu materace są przeznaczone dla osób o większej masie – wówczas mata kokosowa będzie odpowiednio pracowała.

A co się dzieje, gdy kruszynka przymierza się do zbyt twardego materaca? Takie rozwiązanie powoduje niewłaściwe ułożenie sylwetki podczas snu, co w nocy powoduje zgniatanie przestrzeni międzykręgowych, utrudnia krążenie i powoduje bóle mięśni , czego efektem są przykre poranne dolegliwości. Podczas leżenia na plecach pod częścią lędźwiową tworzy się pusta przestrzeń. Kręgosłup nie otrzymuje zatem prawidłowego podparcia. W nocy organizm powinien wypoczywać i ładować baterie na kolejny dzień, ale kiedy męczy się na zbyt twardym materacu, mięśnie przykręgosłupowe są zmuszone by pracować. Ich zadaniem jest wtedy skorygowanie ułożenia kręgosłupa i po całej nocy są zmęczone co z kolei jest częstą przyczyną porannego bólu pleców. Inaczej sytuacja wygląda podczas spania na boku. W tym przypadku duży punktowy nacisk na twardą powierzchnię materaca jest odczuwalny głównie w barkach i biodrach, co powoduje blokowanie przepływu krwi w tkankach podskórnych, a oznaką tego jest nieprzyjemne mrowienie. Ponadto kiedy barki i biodra nie zapadają się w materac kręgosłup wygina się w łuk zamiast układać się w linii prostej.

Skoro jednak szczupła osoba upiera się przy twardym materacu ze względu głównie na przyzwyczajenia warto, żeby wybrała właściwy rodzaj materaca. To równie ważnie również wtedy, gdy stajemy przed dylematem wyboru materaca dla dwóch osób o różnej wadze. W tym wypadku polecamy twarde materace lateksowe lub wysokoelastyczne. Dzięki elastyczności pianek dopasują się one do sylwetki. Decydując się na materac z kokosem warto wybrać modele z dodatkową pianką na wierzchu np. pianką memory. Tego typu materace mimo swojej twardości będą również odpowiednio elastyczne dzięki zastosowanym piankom.

Jak widać więc wybór materaca nie jest sprawą błahą. Ten zbyt twardy wcale nie musi być dobry, ale żeby skonfrontować teorię z praktyką zapraszamy do naszych salonów 🙂