Pages Navigation Menu

Wielu je ma – koszmary senne

Topisz się? Spadasz w przepaść? Wokół rozpętała się wojna? Atakują cie potwory? A może ktoś umiera? Budzisz się zlany potem i powtarzasz „to tylko sen”. Koszmary senne możeMaterace-Dla-Ciebie death mieć każdy z nas, niezależnie od wieku. Szacuje się, że nawet 70% dzieci w wieku przedszkolnym może mieć przerażające sny. Dorosłych też to nie mija i dotyka około 4% z nas.

Pochodzenie męczących nas koszmarów może mieć różnorakie podłoże. Niektóre wynikają z naszego codziennego życia. Mogą być związane z nieprzyjemnymi sytuacjami, które miały miejsce w ciągu dnia, trybu pracy, zmęczenia, emocjonujących sytuacji, czy też stresu. U maluchów takie sny wynikają w dużej mierze z wyobraźni, która działa u nich na najwyższych obrotach i nawet niewinna, według nas bajka przeczytana na dobranoc może stać się podłożem koszmarów. W takim przypadku warto zatem przyłożyć większą uwagę do tego jaką książeczkę przeczytamy dziecku przed snem. Wilki i inne potwory lepiej zostawić na inną porę dnia.

Wiele koszmarów może mieć jednak znacznie poważniejszą przyczynę. Często dotykają one ludzi zmagających z różnymi zaburzeniami, np. ze schizofrenią. Występują także u osób uzależnionych od różnych substancji (narkotyków, czy alkoholu). Senne koszmary są także związane z PTSD, czyli z zespołem stresu pourazowego. W tym przypadku mogą one pojawić się dopiero po jakimś czasie. Taka osoba będzie we śnie na nowo przeżywać traumatyczną sytuację, która wywołała PTSD.

Jeszcze inną przyczyną koszmarów mogą być także zaburzenia oddychania pojawiające się we śnie, choroby dróg oddechowych, czy tez astma.

Koszmary senne to nie tylko uciążliwy element nocy. Wbrew pozorom rano wszystko nie wraca do normy, choćbyśmy tego bardzo mocno chcieli. Ich skutki odczuwamy również w ciągu dnia. Mają one niekorzystny wpływ na jakość naszego życia. Są jednym z powodów naszego złego samopoczucia, czy też zmęczenia wynikającego z niewyspania.

Materace-Dla-Ciebie treeStraszne sny pojawiające się raz na jakiś czas nie są powodem do niepokoju. Aby im zapobiegać spróbujmy się wyciszyć przed snem. Nie warto więc sięgać po przerażając filmy, czy okropne, trzymające w napięciu książki. Nasza podświadomość, może wykorzystać takie obrazy przeciwko nam. Odstawmy komputer, starajmy się nie sięgać po ciężkie przekąski. Dajmy naszemu organizmowi szansę na uspokojenie się. Jeżeli jednak koszmary pojawiają się często, wówczas warto skorzystać z pomocy specjalisty w poradni zaburzeń snu. W niektórych przypadkach, np. gdy koszmary senne wynikają z zespołu stresu pourazowego zaleca się psychoterapię.

Pamiętajmy o tym, żeby nie bagatelizować koszmarów. Są one jednym z powodów bezsenności, a ta z kolei ma poważny wpływ na nasze życie.