Pages Navigation Menu

Z cyklu trudne pytania – skąd wzięła się cena tego materaca?

„ A dlaczego ten materac jest taki drogi?” Na takie i podobne pytania często muszą odpowiadać nasi sprzedawcy i konsultanci. Często na nasze wyjaśnienia klienci dodają zszokowanym tonem: „przecież to tylko pianka!” Dzisiaj wyjaśnimy wszystkim spragnionym materacowej wiedzy, że pianka piance, a sprężyny sprężynom nierówne. Ponieważ klasa materaca zależy od jego komponentów, a to ma odbicie w jego cenie.

Materace Dla Ciebie - keto średniotwardyNa materacowym rynku zwykle cena materaca świadczy o jego jakości. Stosowane są różne komponenty o różnej trwałości i właściwościach, a co za tym idzie różniące się ceną. Najpowszechniejszym i najtańszym komponentem jest wszędobylska pianka poliuretanowa. To podstawowy materiał, który spotkamy w wielu modelach. Nawet sama może stanowić najtańszy materac. Pianka poliuretanowa jest łatwa w produkcji i ogólnie dostępna więc jej cena nie jest wysoka. To jednak najmniej trwały z komponentów więc materace z niej zbudowane są objęte najkrótszą gwarancją. Pianka memory, nazywana inaczej pianką Visco to materiał reagujący na temperaturę. Jest materiałem o lepszych właściwościach i przyjemniejsza w dotyku. Proces jej produkcji jest jednak bardziej skomplikowany, a tym samym koszty produkcji są wyższe. To materiał, który znacznie podnosi komfort spania, a im więcej tej pianki w materacu tym wyższa cena. Kolejnym rodzajem poliuretanu jest pianka wysokoelastyczna HR. W wyniku innego procesu powstawania ma lepszą przewiewność, sprężystość i trwałość. Jest droższa od zwykłej pianki poliuretanowej, ale też lepsza jakościowo i zazwyczaj znacznie podnosi ona okres gwarancji, więc warto w nią inwestować.

Materace Dla Ciebie - materac CyklopProduktem zupełnie innego pochodzenia jest lateks. To nie poliuretan, a pianka powstająca w wyniku wulkanizacji mleczka kauczukowego. To naturalny produkt, który pozyskiwany jest z kory drzewa kauczukowego. To roślina występująca w Ameryce Południowej i Środkowej. Jego pozyskiwanie jest czasochłonnym i drogim procesem więc pianka lateksowa jest najdroższym z materiałów. Lateks charakteryzuje się doskonałą sprężystością, wytrzymałością i właściwościami antyalergicznymi jest więc doskonały do produkowania ortopedycznych materacy. Występują różne rodzaje lateksu na rynku, ale ich cena zależy od zawartości naturalnego mleczka kauczukowego w piance. Zazwyczaj jest go 20% w stosunku do 80% syntetycznego lateksu. Dostępne są materace lateksowe pochodzące w 100% naturalnego lateksu idealne dla alergików. Ponieważ to naturalny produkt ma to odbicie w wysokiej cenie materaca, bo za niższą kwotę takich właściwości nie uzyskamy. W materacach występują inne naturalne produkty takie jak kokos czy wełna owcza. Do utwardzania powierzchni materaca stosuje się matę kokosową. To lateksowane włókno z łupiny orzecha kokosowego. Materace Dla Ciebie – Penelopa i OdyseuszStosunkowo tanie i łatwo dostępne więc nie podnosi znacznie ceny materaca. Droższa jest naturalna wełna owcza. Warstwa, która nadaje materacowi właściwości grzewczych i rehabilitacyjnych w chorobach stawów i krążenia. Dlatego warta swojej ceny.

Rozpatrując materace sprężynowe w kwestii ceny znaczenie ma rodzaj i ilość sprężyn w materacu. Najtańsze są sprężyny typu bonell. Osobną kategorię stanowią sprężyny kieszeniowe. W ich przypadku cena materaca zależy od ilości sprężyn w 1 m². Najtańsza wersja to sprężyny pocket z ilością 272 sztuk na m². Wyższy przedział cenowy, ale lepsze dopasowanie do ciała to formatka multipocket – 508 sztuk w m². Królową sprężyn jest formatka luxpocket, gdzie komfort gwarantuje zawrotna ilość 1000 sztuk sprężyn na m². Warto zaznaczyć, że to nie są takie same sprężyny jak kilkanaście lat temu, tylko nowoczesny produkt wysokiej jakości.

O cenie materaca decyduje całościowy skład – wszystkie warstwy. Z myślą o komforcie użytkowników łączymy ze sobą różne pianki, a sprężyny wzbogacamy o inne warstwy dodatkowe. Niebagatelne znaczenie może mieć tkanina, z której uszyto pokrowiec. Jej skład wpływa na komfort naszej skóry i zachowanie właściwej higieny. Pokrowce uszyte z antyalergicznych, wytrzymałych włókien podnoszą cenę materaca. Wbrew powszechnej opinii części klientów pokrowiec wpływa na nasz komfort snu i w perspektywie kilku lat użytkowania ta niewielka inwestycja na pewno się opłaca.