Pages Navigation Menu

Z czego są zrobione twarde materace?

Jedną z najistotniejszych cech materaca jest jego twardość. A wyróżniamy cztery, podstawowe stopnie twardości:

H1 – materace miękkie, przeznaczone dla osób do 60 kg wagi

H2 – materace średniotwarde, przeznaczone dla osób między 60 a 80 kg wagi

H3 – materace twarde, przeznaczone dla osób między 80 a 110 kg wagi

H4 – materace bardzo twarde, przeznaczone dla osób powyżej 110 kg wagi.

Dziś zajmiemy się materacami twardymi. W tej grupie materaców znajdziemy wszystkie ich wszystkie rodzaje – materace bonellowe, pocketowe, lateksowe, piankowe i wysokoelastyczne. Ich twardość zależy od tego jakie materiały zastosowano do ich budowy. W przypadku materacy ze sprężynami (bonell i pocket) do utwardzenia kokos Materace-Dla-Ciebiepowierzchni stosuje się matę kokosową. Doskonałym przykładem tego typu materacy są modele Tytan i Artemida. Tytan jest materacem z wkładem ze sprężyn typu pocket. Po obu stronach został wzbogacony o 1 cm maty kokosowej, która utwardza jego powierzchnię. To doskonałe rozwiązanie dla osób o wadze między 80 a 110 kg wagi. Dodatkowo z powodzeniem może być użytkowany jako materac dla par, gdyż każda ze sprężyn kieszeniowych działa indywidualnie pod wpływem wywieranego na nią nacisku. Dzięki temu rozwiązaniu śpiąca osoba nie będzie czuła gdy ktoś obok będzie się kręcił. Materac Artemida z kolei jest materacem bonellowym wzbogacony o matę kokosową tylko z jednej strony. Ten materac jest idealnym rozwiązaniem do pojedynczego łóżka, gdyż posiada tzw. elastyczność powierzchniową. Oznacza to, że wszystkie sprężyny są ze sobą powiązane i przy oddziaływaniu nacisku wszystkie pracują razem, zapewniając optymalne rozłożenie ciężaru ciała. Przy pierwszym kontakcie i porównaniu tych dwóch modeli Artemida będzie się wydawała nieco twardsza od Tytana co wyMaterace Dla Ciebie - Cyklopnika z zastosowania różnych rodzajów sprężyn.

Wśród materacy twardych znajdziemy także materace lateksowe, będą to Brizo H3 oraz Cyklop. Brizo to materac zbudowany z bloku pianki lateksowej profilowanej na 7 stref twardości. To niezwykle sprężysty i elastyczny materac, który doskonale dopasowuje się do ciała pod wpływem wywieranego nacisku. Dla osób, którym jednak ten materac wydawał by się zbyt miękki proponujemy materac Cyklop. Jego głównym wkładem jest blok lateksowy, także wyprofilowany na 7 stref twardości, jednak po obu stronach został on utwardzony 1cm matą kokosową. Dzięki temu wciąż możemy korzystać z dobrodziejstw lateksu przy jednoczesnym uzyskaniu większej twardości materaca.

Duży wybór materacy twardych znajdziemy w grupie materacy wysokoelastycznych. Natkniemy się tutaj miedzy innymi materace Keto, Cortona i Cortina. Materac Cortona został zbudowany w całości z pianki wysokoelastycznej profilowanej na 7 stref twardości. To model dwustronny, co oznacza, że należy go użytkować po obu stronach, przy cortona Materace-Dla-Ciebieczym zawsze będzie miał te same właściwości. Zastosowana tu pianka wysokoelastyczna, zwana także zimną pianką, doskonale dopasowuje się do ciała, podpierając kręgosłup. Równocześnie jest niezwykle przewiewna i odporna na odkształcenia. Materac Keto twardy zbudowany jest z trzech różnych pianek. Na samym dole znajduje się pianka posiadająca specjalne nacięcia, dzięki którym ten materac będzie idealnie współpracował ze stelażem ruchomym. Interesująco prezentuje się środkowa część materaca Keto, ponieważ składają się na nią trzy strefy, odpowiednio dopasowana do budowy ciała. W części środkowej, czyli na wysokości tułowia została zastosowana pianka wysokoelastyczna, która dzięki odpowiedniej gęstości (40 kg/m³) nadaje materacowi odpowiedni stopień twardości (H2 lub H3). Dzięki niej ciało jest odpowiednio podtrzymane i nie zapada się w materac. Pod głową i pod nogami została zastosowana pianka antybakteryjna. Górną warstwę materaca Keto stanowi pianka termoelastyczna (memory) posiadająca profilowanie na 7 stref twardości odpowiadającym anatomicznej budowie ciała człowieka. Pianka ta działa pod wpływem temperatury, delikatnie otulając sylwetkę i idealnie dopasowując się do jej unikalnego kształtu.

Połączenie pianki wysokoelastycznej i pianki memory znajdziemy także w materacu Cortina. Ten model to crème de la crème wśród materacy. Podstawę tego materaca stanowi pianka wysokoplastyczna AVENA, która została ułożona cortina Materace-Dla-Ciebiew trzech segmentach o różnym stopniu gęstości. Takie rozwiązanie sprawia, że materac jest bardzo ergonomiczny. To ta część materaca decyduje o jego stopniu twardości. Pianka AVENA jest bardzo elastyczna i przewiewna. W środkowej części materaca została zastosowana pianka wysokoleastyczna zwana „zimną pianką”. Ta część jest profilowana na 7 stref twardości, co sprawia, że materac idealnie dopasowuje się do ciała odpowiednio podpierając kręgosłup. Wisienką na torcie jest górna część materaca Cortina, czyli 5 cm pianki memory działające pod wpływem temperatury ciała. Pianka termoaktywna jest doskonała dla osób mających problemy z krążeniem. Niweluje ona także wszelkie uciski w okolicy karku i bioder, a przy tym doskonale dopasowuje się do ciała. Ten materac ma aż 27 cm wysokości. Dzięki zastosowanym piankom posiada właściwości antyalergiczne i ortopedyczne. A jeśli jeszcze nie jesteście przekonani to zdradzimy wam, że został on wyposażony w pokrowiec wykonany z bardzo miłej w dotyku dzianiny i pikowany …… pianką termoaktywną 🙂 Ten model dostępny jest w dwóch wariantach twardości – H2 i H3 więc będzie idealny dla większości poszukiwaczy materaca idealnego.

Ostatnią grupą materacy twardych, o których dziś Państwu opowiemy są materace piankowe. Tutaj znajdziemy na przykład materace Kalliope, Eos i Agnus – a wszystkie trzy występują dodatkowo w wersji PLUS. Podstawę materaca Materace Dla Ciebie – 1Kalliope stanowi blok wysokiej jakości pianki poliuretanowej wzbogaconej w górnej części o matę kokosową. Mata kokosowa nadaje temu materacowi stopień twardości H3 i zapobiega powstawaniu odkształceń. Ponadto kokos doskonale odprowadza wilgoć dzięki czemu zapobiega rozmnażaniu się bakterii i roztoczy wewnątrz materaca. Materac Kalliope możemy użytkować dwustronnie, przy czym z drugiej strony (bez kokosa) będzie średniotwardy. Podobnie zbudowany jest materac Agnus, z tą jednak różnicą, że mata kokosowa została tu zastosowana obustronnie, a dodatkowo z jednej strony wzbogacono o wkład z owczej wełny. To rozwiązanie powoduje, że ten model materaca posiada funkcję lato/zima – dzięki wełnie owczej posiadającej właściwości termoregulacyjne. Natomiast poprzez obustronne zastosowanie maty kokosowej sprawia, że obustronnie materac Agnus jest twardy (H3). Materac Eos różni się nieco od swoich poprzedników. Został on także zbudowany z pianki poliuretanowej wzbogaconej z jednej strony o matę kokosową. Co go zatem wyróżnia? Posiada on dodatkową warstwę znajdującą się na kokosie – 2 cm lateksu, dzięki czemu nabiera on właściwości ortopedycznych. Kokos sprawia, że konstrukcja materaca jest odpowiednio sztywna i twarda, natomiast lateks dopasowuje się do ciała pod wpływem nacisku.

Oferta materacy twardych jest obszerna i z pewnością każdy, nawet najbardziej wymagający użytkownik znajdzie coś dla siebie. Jeśli tylko mamy taką możliwość warto jest udać się do salonu i na własnej skórze przekonać się, który materac będzie dla nas tym jednym jedynym. Serdecznie zapraszamy.