Pages Navigation Menu

Zakazane na materacu

Od czego zależy trwałość materaca?

Jak długo ten materac wytrzyma? Czy ta pianka się odkształci? Czy jak minie jego czas gwarancji to znaczy, że się rozpadnie? To pytania zadawane przez niemalże każdego klienta. Czas gwarancji nie oznacza czasu trwałości danego materaca.

Jak długo wytrzyma? W dużej mierze zależy to od tego, w jaki sposób będziemy go użytkować. Tu z reguły 7de2c6fa93646a995eece87e3fc5ac65pojawiają się uśmiechy, ale w rzeczywistości nie ma w tym nic zabawnego. Wszelkie wątpliwości pomoże Ci rozwiać nasz poradnik użytkowania materacy.

Na samym początku trzeba zaznaczyć, że nie ma materaca odpornego na skakanie, czy też wgniatanie kolanem, jak zwykli czynić niektórzy klienci salonów z materacami. Owszem, materace zbudowane np. z lateksu są pod tym względem wytrzymalsze, ale czy warto ryzykować? Skakanie po materacu osłabia jego konstrukcję. Tym sposobem dość szybko zyskamy nierówną, a co za tym idzie niewygodną powierzchnię spania. Potraktowane w ten sposób sprężyny mogą się odkształcić i tym samym materac, który z powodzeniem mógłby nam posłużyć 10 lat będzie do wymiany po dwóch.

materace-oferta-materace-dla-ciebie

Jak dbać o materac, by wydłużyć jego żywotność?

Zadbaj o odpowiedni stelaż pod materac

Żywotność materaca radykalnie się skróci, jeżeli będziemy go użytkować bez odpowiedniego podparcia, czyli bez stelaża. Mówiąc wprost materac ułożony na podłodze lub na płycie to zły pomysł. W takiej sytuacji materac nie ma zapewnionej odpowiedniej cyrkulacji powietrza, a co za tym idzie może np. zacząć pleśnieć.

Drugą sprawą jest to, że położony na podłodze materac będzie się odkształcał. Zatem stelaże do łóżek to podstawa! I to odpowiednie stelaże. Te użytkowane pod materace pocket, czy materace lateksowe muszą mieć jak najmniejsze odstępy między listwami. Nie większe niż 3-4 cm. Dlaczego? Bo przy zbyt dużych przestrzeniach sprężyny mogą się odkształcić i materac będzie do wymiany. I to nie z winy producenta.

Dbaj o odpowiednią higienę materaca

Do zachowania higieny materaca nie wystarczy sam pokrowiec. Prześcieradło jest konieczne, gdyż możemy je często zmieniać i prać, a tym samym pozbywać się roztoczy i zabrudzeń. Poza tym, jeśli istnieje ryzyko zamoczenia materaca, bo na przykład posiadamy małe dziecko, wówczas niezbędny jest także nieprzemakalny ochraniacz na materac. O ile małą plamkę łatwo jest wysuszyć, to przy dużym zamoczeniu możemy mieć problem. Tutaj też musimy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób materac czyścimy. Jeżeli nie mamy pewności, czy po czyszczeniu parą materac będzie 100-procentowo suchy to lepiej jest zastosować czyszczenie na sucho.

Nie zginaj materaca

Kolejna kwestia to wyginanie materaca. Jeśli nawet materac, który zakupiliście był zapakowany próżniowo iMaterace Dla Ciebie – stelaze1 doręczony pod postacią rulonu to nie znaczy, że możemy go zginać. Absolutnie nie. Niektórzy producenci w ten sposób transportują materace do klientów, gdyż zajmują wówczas mniej miejsca, ale po rozpakowaniu nie wolno go zginać, gdyż możemy materac zniszczyć. Producent wie, które materace i jak można zwinąć, ale jest to krótkotrwałe i tylko na czas transportu. Robi to również za pomocą przeznaczonych do tego maszyn. Sami, w warunkach domowych, zdecydowanie nie powinniśmy tego robić.

Pamiętaj o regularnym odwracaniu materaca

Klienci bardzo często przyznają, że materac na którym śpią od 10 lat nie był ani razu odwrócony na drugą stronę, a to kardynalny błąd. Minimum co pół roku materac należy odwracać na drugą stronę, oraz głowa-nogi. Po co? Żeby nie wygniatał się w jednym miejscu. Mało tego. Na początku, gdy materac jest nowy dobrze jest go tak odwracać raz w tygodniu, aby cała konstrukcja mogła się równomiernie „uleżeć” na całej powierzchni.

Sposób użytkowania ma ogromny wpływ na kondycje naszego materaca. W znacznym stopniu to od nas samych zależy jak długo dany materac nam posłuży. Razem zadbamy o Materace dla Ciebie : )