Pages Navigation Menu

Zdrowy sen podstawą udanego dnia.

 

Zdrowy sen to podstawa i teoretycznie wszyscy o tym wiemy, a jednak nie brakuje osób, które śpią na byle jakich kanapach, wersalkach, tapczanach czy starych materacach. Bo całkiem dobre, bo szkoda wyrzucać, bo po co wydawać pieniądze? No tak tylko skoro „całkiem dobre” to dlaczego rano bolą plecy, barki, cierpną dłonie i stopy? Dlaczego jesteśmy wiecznie niewyspani i źli? A skąd się wzięły kłopoty z kręgosłupem? Czyli jednak ten stary tapczan, czy materac wcale nie jest taki dobry skoro przysparza nam problemów zdrowotnych. Może czas najwyższy poważnie pomyśleć o zdrowiu i skupić się nad tym na czym śpimy? Ostatecznie wcale nie małą część życia spędzamy w łóżku – 8 godzin snu to aż 1/3 naszego życia, zatem warto zadbać o to, aby ten czas spędzić w komfortowych warunkach.

bed-945881_1920Wiele o nas mówi powiedzenie „Polak mądry po szkodzie”, bowiem znakomita część klientów szukających odpowiedniego materaca to osoby z poważnymi chorobami kręgosłupa, zwyrodnieniami, silnymi bólami. Takie problemy nie pojawiają się z dnia na dzień. Bardzo często sami się do nich doprowadzamy poprzez tryb życia, a w tym także spanie na niewłaściwych powierzchniach. Kanapa, czy wersalka są z zasady przeznaczone do siedzenia, tylko w rzadkich przypadkach do spania – gdy musimy przenocować gości. Powierzchnia po rozłożeniu jest nierówna i twarda, zupełnie nieprzystosowana do spania na niej. Aby kręgosłup oraz podtrzymujące go mięśnie mogły w nocy odpocząć niezbędna jest równa powierzchnia, którą gwarantują materace. Ważne jest aby taki materac nie był ani za twardy, ani zbyt miękki. W obu przypadkach będzie nam niewygodnie, a do tego nasze ciało będzie źle się układać, więc raczej nie wypoczniemy. Prawidłową twardość materaca dobieramy do wagi:

do 60 kg – materac miękki H1

60 – 80 kg – materac średniotwardy H2

80 – 110 kg – materac twardy H3

powyżej 110 kg – materac bardzo twardy H4

Bzdurą jest, że najzdrowiej jest spać na twardym materacu. Twarda powierzchnia jest odpowiednia dla osób o istock_000016164843mediumstosownej wadze lub dla tych wszystkich, którzy śpią (cały czas) na plecach – wtedy i tylko wtedy możemy mówić o zdrowotnych właściwościach twardych powierzchni. Wszystkim, którzy śpią na boku, brzuchu, wiercą się zalecane są materace na tyle elastyczne, aby mogły dopasować się do ciała przy każdej zmianie pozycji snu i podeprzeć kręgosłup.

Co bardzo istotne, jeden materac nie posłuży nam całe życie. Tak jak zmieniamy buty, opony w aucie, czy (jak wielu) telewizory tak samo wymienia się materac. Średnio po około siedmiu – ośmiu latach materac należy wymienić, nawet jeżeli jego powierzchnia jest równa i z pozoru wygląda dobrze. Wymieniamy materac nie tylko ze względów użytkowych, ale także higienicznych.

Aby dobrze dobrać materac do własnych potrzeb najlepiej jest się położyć i ocenić, czy dany model jest tym idealnym właśnie dla nas, dlatego też zapraszamy do naszych salonów.